Warto zobaczyć w Jurgowie

Kościół pw. św. Sebastiana i Matki Bożej Różańcowej

jest najstarszym zabytkiem wsi. Wybudowany został z drewna jodłowego w 1650 roku. Wystrój kościoła pochodzi z okresu rokoka, prezentując odmianę tzw. „spiskiego rokoka” z mnóstwem figur świętych i figurek aniołków. W ołtarzu głównym znajduje się wymiennie figura św. Sebastiana lub Matki Bożej Wniebowziętej. Pod chórem jest słynna rzeźba przedstawiająca diabła pokonanego przez św. Michała Archanioła. Zachowała się również zabytkowa chrzcielnica, konfesjonał, wieczna lampka oraz ludowe feretrony. Obok kościoła stoi murowana dzwonnica z 1881 roku. Kościół jurgowski znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Msze święte w niedziele odprawiane są o godzinie 8.00 (w języku polskim) i o 11.00 (w języku słowackim).

 

Kaplica św. Wojciecha

Kaplica św. Wojciecha wybudowana została przez mieszkańców wsi po wielkim pożarze, który w 1854 roku strawił 91 domów mieszkalnych wraz z zabudowaniami gospodarczymi, natomiast oszczędził kościół i plebanię. Wnętrze kaplicy stanowi ołtarz z obrazem św. Wojciecha i relikwiami św. Marty oraz obraz „Pokłon trzech króli”. Obecny budynek, mieszczący również przedszkole, pochodzi z 1905 roku i stoi w miejsce murowanej kapliczki z 1862 roku. Obiekt ten zapoczątkował budownictwo murowane we wsi. Budynek przedszkola wraz z kaplicą został rozbudowany w 2007 roku.

 

 

Muzeum – Zagroda Sołtysów

Typowym przykładem drewnianego domu jest, tzw. Zagroda Sołtysów z 1861 roku, obecnie filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Przedstawia wnętrze gospodarstwa spiskiego, użytkowanego jeszcze w latach 70 – tych XX wieku. Zagroda składa się z budynku mieszkalnego o konstrukcji zrębowej, gdzie znajduje się sień, izba i komora oraz z zabudowań gospodarczych. Na terenie zagrody można zobaczyć między innymi: stare sprzęty służące do produkcji lnu, drewniane naczynia pasterskie, czy dawne stroje regionalne. Warto wspomnieć o nieistniejącej już zabytkowej karczmie żydowskiej, stojącej w sąsiedztwie Zagrody Sołtysów i zburzonej w 1973 roku, o której Jerzy Liebert napisał wiersz, pt. „Jurgowska karczma”.

 

Stara remiza strażacka

Stara remiza strażacka z umieszczoną we wnęce rzeźbą św. Floriana, zbudowana została w 1943 roku przez mieszkańców wsi i służyła do przechowywania sprzętu strażackiego. Początki jurgowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej (najstarszej w gminie Bukowina Tatrzańska), sięgają końca XIX w.

 

Drewniany tartak

Ewenementem dawnego przemysłu wiejskiego jest zabytkowy, ale używany do dziś drewniany tartak napędzany kołem wodnym. Jego właścicielem jest wiejska wspólnota leśno-gruntowa Urbar, która w 1937 roku zbudowała również elektrownię wodną działającą do roku 1986, kiedy to spłonęła. W przeszłości Jurgów znany jako ośrodek tkacki miał dwa folusze, gdzie wytwarzano sukno wełniane, była też olejarnia oraz dwa młyny.

 

Szałasy pasterskie na Polanie Podokólne

Na Polanie Podokólne (2,5 km za Jurgowem) istnieje letnia wieś pasterska złożona z ok. 56 drewnianych szałasów. Część z szałasów powstała na miejscu, niektóre zostały przeniesione z hal tatrzańskich po ograniczeniu pasterstwa wysokogórskiego pod koniec XIX wieku, dlatego wiele z nich liczy ponad sto lat. Każdy szałas złożony jest z pomieszczenia dla zwierząt oraz części, gdzie przygotowywano potrawy  coś w rodzaju kuchni na klepisku. Poddasze najczęściej wykorzystywano jako miejsce do spania. Podokólnem wypasano jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecnie wiele z szałasów stoi pustych, niektóre są wykorzystywane jako magazyn na siano. Wszystkie szałasy są wpisane w rejestr zabytków.

 

Przydrożne kapliczki

W Jurgowie znajduje się kilka zabytkowych kapliczek. Przy wjeździe do wsi stoi murowana kapliczka z 1886 roku zwana Panienką, przedstawiająca Maryję z Jezusem, a u dołu płaskorzeźbę św. Józefa. W centrum wsi można zobaczyć starą, kamienną kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Nie istnieje już dzisiaj legendarne drzewo stojące w “Polynicy” przy drodze w kierunku granicy ze Słowacją, które posiadało 12 wierzchołków. Kapliczkę z krzyżem przeniesiono na drzewo sąsiednie.

 

Panorama Tatr z Górkowego Wierchu

panorama tatr bielskich z Górkowego Wierchu (1024m.n.p.m.) w Jurgowie
Widok z Górkowego Wierchu na Tatry Bielskie (spacerem 30 minut od Noclegów Młynarczyk)

 

Leave a comment