Lokalizacja

Jurgów to wieś znajdująca się na Spiszu w powiecie tatrzańskim w gminie Bukowina Tatrzańska, liczy ok.900 mieszkańców. Miejscowość ta została założona w 1546 roku na prawie wołoskim. Zachowało się tutaj kilka obiektów zabytkowych takich jak:  kościół z XVII wieku, Kaplica św. Wojciecha z 1854r,Zagroda Sołtysów (filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem), drewniany tartak napędzany kołem wodnym. Na Polanie Podokólne można zobaczyć letnią wieś pasterską złożona z 56 szałasów. W związku z powstałym kompleksem narciarskim staje się miejscowością turystyczną.
Położenie
Jurgów jest położony na wysokości 770m n.p.m., Wieś znajduje się w dolinie rzeki Białki, u podnóża Tatr Bielskich z pięknym widokiem na Hawrań, Murań czy Nowy Wierch. Położenie wsi sprzyja wycieczkom w inne sąsiednie miejscowości takie jak Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska czy Zakopane.

Lato
Położenie wsi w dolinie rzeki Białki daje możliwość uprawiania takich sportów jak: kajakarstwo górskie czy spływów pontonowych. Natomiast a Górków Wierch wykorzystywany jest przez paralotniarzy. Położenie sprawia że Jurgów jest doskonałym bazą wypadową w Tatry polskie i słowackie jak również po innych szlakach turystycznych Podhala i Spisza.
Zima
Powstały w 2007 r. nowoczesny kompleks wyciągów (orczykowy i krzesełkowy) sprzyja uprawianiu sportów zimowych. Urozmaicona rzeźba terenu daje bardzo dobre warunki do jazdy na skuterach śnieżnych.

Spisz jest regionem historyczno-etnograficznym położonym na terytorium dwóch krajów: Polski (195,5 km2) i Słowacji (3 500 km2). Po stronie Polskiej granice regionu wyznaczają: na północy rzeka Dunajec wraz z Jeziorem Czorsztyńskim, na wschodzie i południu granica państwa ze Słowacją, na zachodzie rzeka Białka (wyjątkiem jest miejscowość Nowa Biała, położona na lewym brzegu rzeki). Białka obecnie oddziela region spiski od podhalańskiego, jednak do 1920 r. i w okresie II wojny światowej stanowiła granicę państwa.
Administracyjnie teren ten należy do województwa małopolskiego, do powiatów: tatrzańskiego oraz nowotarskiego. Swoim zasięgiem obejmuje czternaście wsi należących do trzech gmin: Bukowina Tatrzańska (Czarna Góra, Jurgów, Rzepiska), Łapsze Niżne (Falsztyn, Frydman, Kacwin, Łapszanka, Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Niedzica, Trybsz) i Nowy Targ (Dursztyn, Krempachy, Nowa Biała).
Tereny Spisza były zasiedlane przez ludność pochodzącą z różnych części Europy, co stworzyło niepowtarzalny charakter regionu pogranicza. W XV w. łukiem Karpat dotarli tutaj Wołosi, czyli ludność pasterska, przybyła z północnych Bałkanów, która wywarła ogromny wpływ na kulturę ludową terenów, na których osiadła. Z dawien dawna Spisz stanowił obszar pograniczny między Polską a Węgrami i tu ścierały się wpływy obu państw.
Topograficznie teren Spisza dzieli się na część północną: pasmo Pienin Spiskich i południową: część Magury Spiskiej. Najwyższym szczytem regionu jest Kuraszowski Wierch (1040 m n.p.m.). Na terenie Spisza występują trzy rezerwaty przyrody: Niebieska Dolina, Zielone Skałki oraz Przełom Białki z dwoma wzniesieniami wapiennymi: Kramnicą i Obłazową. W Jaskini Obłazowej odkryto ślady życia człowieka pierwotnego sprzed ok. 30 tysięcy lat (znaleziono najstarszy bumerang świata).
Z etnograficznego punktu widzenia Spisz zamieszkują górale spiscy, mówiący gwarą spiską. W kulturze widoczne są wpływy państw, w granicach których region znajdował się na przestrzeni dziejów – przeplatają się tutaj elementy kultury polskiej, słowackiej, węgierskiej, a także niemieckiej i wołoskiej. Bogactwo kultury Spisza widać zarówno w kulturze duchowej (gwara, muzyka, tańce, zwyczaje, obrzędy), jak również w kulturze materialnej (strój regionalny, wytwory sztuki ludowej, zabytki). Na tym terenie znajdują się piękne, zabytkowe kościoły z cennymi rzeźbami, polichromiami i obrazami, liczne kapliczki oraz inne atrakcyjne miejsca warte odwiedzenia. Zalesione, górskie tereny Spisza oferują wiele możliwości do uprawiania turystyki. Spisz ze względu na położenie jest dobrą bazą wypadową w Tatry, Pieniny, czy na Słowację (przejścia graniczne znajdują się w Jurgowie, na Łapszance, w Kacwinie oraz w Niedzicy).

Leave a comment