Miejsca warte odwiedzenia

Przełom Białki w Nowej Białej (15 km) – rezerwat przyrody z wapiennymi skałkami Kramnicą i Obłazową. Występuje tutaj reliktowa roślinność naskalna i zabytki archeologiczne. Istnieje tu również ok. 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Na terenie rezerwatu kręcono niektóre sceny do filmów: „Janosik”, „Trzecia granica” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

Litwińska Grapa (902 m n.p.m.) w Czarnej Górze (5 km) – wzgórze z pięknym widokiem na cztery parki narodowe: tatrzański, babiogórski, gorczański i pieniński, opadające stromym urwiskiem do doliny Białki. Na szczycie w 2000 r. ustawiono Krzyż Jubileuszowy (replika krzyża z Giewontu). W 1921 r. odbyły się tu pierwsze szybowcowe mistrzostwa Polski. Obecnie ze stoku korzystają amatorzy lotni, paralotni, a zimą narciarze. W Czarnej Górze znajduje się zabytkowa zagroda Korkoszów (filia Muzeum Tatrzańskiego).

Spływ przełomem Dunajca – początek w Sromowcach Niżnych (30 km): 2-godzinny spływ drewnianymi tratwami malowniczą doliną Dunajca w Pieninach. Na Dunajcu można też uprawiać rafting. W pobliżu wart odwiedzenia jest Czerwony Klasztor (Słowacja) – dawny zespół klasztorny kartuzów z XIV w.

Zamek z XIV w. oraz zapora wodna w Niedzicy. Na  utworzonym sztucznym zbiorniku wodnym -Jeziorze Czorsztyńskim organizowane są wycieczkowe rejsy statkami, istnieje tam kilka przystani oraz wiele możliwości do uprawiania sportów wodnych. W niedalekim Dębnie warto zobaczyć drewniany kościółek św. Michała Archanioła z XV w. (zabytek wpisany na listę UNESCO).

Zabytkowe kościoły w okolicy: m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Rzepiskach (Grocholów Potok), Brzegach, Trybszu, Krempachach, Nowej Białej, Kacwinie, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Niedzicy, we Frydmanie. Warto po drodze zobaczyć: drewniane zabudowania pasterskie w Dursztynie – Jurgowskie Stajnie, spichlerze, tzw. sypańce w Kacwinie, zabytkowe piwnice oraz kasztel we Frydmanie. Po stronie słowackiej w Tatrzańskiej Jaworzynie znajduje się XIX-wieczny pałacyk myśliwski księcia Hohenlohego  niedostępny do zwiedzania, a kawałek dalej drewniany kościółek pw. św. Anny.

Osturnia (Słowacja) – najdalej na zachód wysunięta wieś rusińska. Atrakcje: greckokatolicka cerkiew św. Michała Archanioła, drewniane zabytkowe zabudowania, ciekawa kultura ludowa. Osturnia, to wieś, w której czas jakby się zatrzymał. Dojazd przez Rzepiska i Łapszankę (10 km) – droga terenowa lub przez Lendak (59 km) albo przez Niedzicę i Spiską Starą Wieś (44 km).

Jaskinia Bielska (słow. Belianska Jaskyňa) w Tatrzańskiej Kotlinie na Słowacji (23 km) – jedyna dostępna jaskinia w Tatrach Bielskich. Posiada bogatą szatę naciekową.

Na Słowacji warto odwiedzić średniowieczne miasta takie jak Kieżmark (38 km), czy Lewocza (70 km), a także ruiny Zamku Spiskiego (87 km) – wszystkie wpisane na listę UNESCO.

Leave a comment